Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
PANDEMİ IŞIĞINDA RAMAZAN
Tarih: 06-05-2021 08:19:00 Güncelleme: 06-05-2021 08:19:00


Pandemi ışığında mübarek Ramazan ayını idrak ediyoruz,tabiki normal şartlarda olduğu gibi değil bir takım kısıtlamalar eşiğinde olsa bile elimizden geldiğince tedbirlere uyarak hareket ediyoruz.On bir ayın sultanı Ramazan ayı yavaş yavaş Kadir gecesinin şefaatına göre gitmekte, Kur'an- Kerim bu ayda indiği, Kur'an-ı Kerimin indiği gecenin adı Kadir gecesi olduğu, Kadir gecesinde yapılan ibadet bin aydan daha hayırlı olacağı kesindir.8 Mayıs 2021 cumartesi günü idrak edilecek olan Kadir gecesi,bazı kesimler tarafından kandil olarakta tabir edilsede kandil günlerinden değildir.
Kadir gecesi 8 Mayıs akşamı,teravih namazından sonra başlar gecenin geç saatlerine kadar devam eder.
Bu gece tüm melekler yeryüzüne inerek Allah'ın selamını Müslümanlara getirir tüm inananlara merhamet ederek rahmet kanatlarını Müslümanların üzerine indirir. Ramazan ayı güzellik ve helalleşme ayıdır. Kardeşlerinizle helalleşerek oruca başlayınız.
Bu ayda yani Şehri Ramazanda tutulan oruç bir kalkandır, insanları tüm kötülüklerden alı koyar. Azılı şeytanlar bu ayda bağlanır cehennem kapıları kapanır, cennet kapıları açılır. Ayrıca Oruç sabırdır. Oruçlu kimse yalan söylemez yalan yere yemin etmez. Oruçlu kimsenin ağzı miski amber kokar 
Ramazan ayının başı rahmettir. Allah (C.C ) rahman ve rahim sıfatı sayesinde inanan kullarına merhamet eder bereket ve bolluk yağdırır. Müslümanları merhamet şemsiyesi altına alır ve onları korur. Ramazan ayının ortası mağfirettir. Günâhkar kullarının günahını affeder onların suçlarından arınması günahlarından ötürü yapmış oldukları tövbelerini ve dualarını kabul ederek mücrim kullarını bağışlar. Ramazan ayının son on günü ise kurtuluştur. 
Felaha ermedir. Yani günahlardan arınmış olarak yaratanının mükâfatına nail olunur. Her türlü gayri meşru şeylerden uzaklaşarak Allah rızası için oruç tutan kimsenin sevabını yüce Allah verir. Çünkü oruç ibadeti Allah içindir. 
Cennet kapılarında bir özel yani VIP kapısı vardır adı “ REYYAN” dır o kapıdan ancak Allah rızası için oruç tutanlar girebilir.
Oruç nefsi tezkiyedir. 
Günahlardan arınma yaratanına yaklaşma ve kurtuluşa ermedir. Bedeni bir ibadettir.
Bu ayda, yetimler, öksüzler yolda kalmışlar fakirler gerçek ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilir. 
Zekat vermeye malik olan, mutlaka zekatını vermeli, bolca hayır yapıp sadakalarını yoksullara öğrencilere vererek mallarının kirini temizlemelidir. 
İftar yemeklerinde gösterişten ve israftan kaçınılmalı mütevazi bir masa hazırlanmalıdır ki gayesine uygun bir iftar sofrası olsun.Bu sene pandemiden dolayı iftar sofralarını kurulamaması nedeniyle ancak Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından fakir ve yoksul insanlara iftarlıklar hazırlanarak tesbit edilen evlerine bırakılmalı ancak bunlar yapılırken basın ve yayın aracılığıyla o mükellef sofraları halka teşir etmemeleri daha uygun olur kanısındayım.
Bu vesile ile tüm Müslümanların Ramazanlarını  tebrik ederken Kadir gecelerini de kutluyorum. Bu yazı 5419 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI