Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
UZAK ŞEHRİN MASALI
Tarih: 04-10-2021 08:54:00 Güncelleme: 04-10-2021 08:54:00


Uzak şehrin masalı filminin final yapacağını medyadan okuyoruz neden daha yeni başlamıştı, Oysaki diğer diziler gibi 3,4 sene sürebilirdi.
Ben dizi başlarken birinci bölümü izledikten sonra yazdım bu dizi tutmaz diye Kars'ı tanımadan Karslıyı tanımadan yörenin gelenek ve görenekleri öğrenmeden çekilen bu dizinin Kars yöresine göre ait olmadığını belirttik, çünkü Kars'ta kaçakçılık olmaz dedik, Kars'ta çok eşlilik yoktur dedik Kars devlet olmuş cumhuriyet kurmuş bir şehirdir dedik. Kars'ın nüfusunun 100 katı diğer şehirlerde yaşar dedik ama anlamadılar sonrada baktılar ki reytingler tutmadı hadi final.
Kafkas Kartalı da Kars'ta çekildi bakın hala internetten o film defalarca izlenir neden çünkü Kars'ın kültürünü yansıtmaktadır.
Oysaki ben dizinin Kars'ta çekilmesini isterdim hem şehre ekonomik katkı sağlardı, ayrıca Kars kültürel zenginliklerini, tarihini, mimari yapısını ve bu şehirde yaşayan insanların birbirlerine nasıl hoşgörülü davrandıklarını görürdü insanlarımız.
Kars eski Belediye başkanı Naif Alibeyoğlu zamanında şehir adeta sanatçıların akınına uğrardı, başkan onlara şehrin kültürü ve yaşayışı hakkında bilgi verirdi. Sonrada filimler çekilmeye başladı ve hiçbir kişi tarafından da eleştiri gelmedi.
Bu şehrimiz Kafkaslardan gelen Azeri, Tereleme, Malakan, yerli Alman ve Kürt topluluklarının oluşturduğu bir güzelliğin simgesidir. Aslında dünya barışı bu şehirde yaşanmaktadır.
Eğer dizi veya film çekecek şirketler varsa önce bir ekip gönderip burada yaşayan insanların gelenek ve göreneklerini incelettirip sonra diziye geçmelerini öneririm.
O zaman bu kadirşinas topluluk diziyi çekene de oraya gelene de her türlü desteği vereceği inancı içerisindeyim, siz gelin misafirperverliği görün. Artık insanlarımız ya burada Uzak şehrin masalını çektiler bile demeyecektir. Çünkü hafızalarına yer etmeyecektir.
Kars bir medeniyet şehridir. Cumhuriyet balolarının düzenlendiği, tiyatroların oynandığı, modanın öncüsü, kültürünü gittiği her yerde yaşatan bir millet topluluğudur.Bu yazı 10727 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI