Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
BUGÜN HEMŞİRELERİMİZİN GÜNÜ
Tarih: 13-05-2020 08:12:00 Güncelleme: 13-05-2020 08:12:00


CORONA salgını gösterdi ki Sağlık; bireylerde, zorunlu vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyaca cevap veren personel içinde en önemli meslek grubu üyelerinden birisi ise hemşirelerdir.
Bu nedenle 12 Mayıs, Dünya Hemşireler Günü, bugünü takip eden hafta ise Hemşireler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu meslek yapılması çok zor mesleklerden birisidir.Çok zor olan çalışma şartlarına sahip hemşirelerde önce yaşam sevgisi, insan sevgisi, sabır ve özveri kavramlarını kendine düştür edinmeleri gereken şartlar taşır ki bunu yapamayan kişinin de hemşire olması gerçekten zor olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle hemşirelik mesleği çok kutsal meslektir. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, bireye, aile ve topluma sağlık kazandırmak için çalışır. Bu nedenle de toplumun sağlığını yükseltmek, toplumda sağlıklı bireyler oluşmasını sağlamak için bilgili ve vicdanlı olmak hemşirenin temel davranış biçimi olmalıdır.
Ülkemizde sağlık okullarıyla başlayan, daha sonra sağlık kolejlerine dönüştürülen hemşirelik okulları artık yüksekokul seviyesi ile de bilgi ve becerilerini daha ileri seviyelere taşıyan akademik kariyerleri getirmiştir. Tek amaçları hasta ya da sağlıklı bireylere yardımdır.Değişen sağlık ihtiyaçları karşısında hasta haklarına, hasta yakınının beklentilerine en uygun şekilde cevap vererek verimli ve etkin bir sağlık hizmeti sunan hemşirelerimizin, sadece hemşireler gününde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu onlara sevecenle göstermek olduğunu unutmamalıyız.Yoksa TV lerde gördüğümüz üç beş tane kendini bilmezin saldırısına kalan sağlıkçı ordusuna yapılan zülümü unutmamamız gerektiği bilmeliyiz.Zaten sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğu ve her çalışan sağlıkçınındı birbirini tamamladığını unutmamamız gerekir.Sağlıkçının ana temeli insandır, kendilerini insanlığın sağlığına adamış bir topluluk olduğunu corona illetinde bir dah gördük iki aydır evlerine gitmeden evlat hasreti çekseler bile önce sağlık prensibinden ödün vermeyen bir toluluktur.Bu yüce mesleğin mensuplarını fedakar ve cefakar HEMŞİRELERİMİZİN gününü kutluyor insanlık adına çalışmalarında başarılar diliyorum.İyi ki varsınız.Bu yazı 4884 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI