Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
BEN DE ÖĞRETMENİM
Tarih: 24-11-2021 08:47:00 Güncelleme: 24-11-2021 08:47:00


Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyet öğretmenlerinin gününü kutluyorum. Öğretmenler toplumlara önderlik eden kişileri yetiştiren toplumun gerçek önderleri olan ancak genelde arka planda yer alan kişilerdir. İlköğretimden üniversiteye kadar tüm öğretmenlerimizin emekleri sayesinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanoğlunun uygarlığı devam edebilmektedir. Çünkü öğretmenler bilgi akışını sağlayan araçlardan birisidir.
Mustafa Kemal Atatürk 11 Kasım 1928 de tahta başında ders vermesinden dolayı kendisine Başöğretmenlik ünvanı verilmesi kararlaştırılmıştır.
Öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı sırasında nasıl canlarını dişlerine taktıklarını Atatürk bizzat gözlemlemiş, bunun için yurt içinde veya dışında öğretmenliğin ne kadar kutsal bir değer olduğunu da sık sık vurgulamıştır.
Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır dediği zaman ülkenin geleceğini gençlere nasıl emanet ettiğinin bir göstergesi değil midir?
Onun için yurt dışında olsun ülkemizde olsun öğretmenlik mesleğinin çok saygın bir meslek olduğunu bilmemiz gerekir
Türkiye gibi cumhuriyete ve bilimsel ağırlıklı modern bir yaşama geçmesi ancak geçtiğimiz yüzyıl gerçekleşmiş bir ülkenin aynı coğrafya içerisindeki diğer ülkelerden farklı ve 
huzurlu bir şekilde yaşamasının yegane sebeplerinden birisi de öğretmenlerimizin Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkmasıdır.
Bu pandemi döneminde bakıyorum 65 yaş üstü yine evlerine hapsedildi.Oysa ki o 65 yaş dediğiniz insanlar bu ülkenin bel kemiği oldular,hep ürettiler,çocukluk yıllarıma dönüyor bakıyorum.
O dönemde öğretmenlerin büyük çoğunluğu 
Köy 
Enstitülerinden mezun olmuş eli öpülesi öğretmen dediğimiz kişilerden oluşmaktaydı.Kars'ta geçti ilk orta ve lise yıllarım babamın öğretmen olması nedeniyele ilkokulu köyde 
okusamda çok iyi eğitilmiştik babamdı ilk öğretmenim okullar bitmiş bizde öğretmen olmuştuk ve doğduğumuz şehire öğretmen olarak atanmıştık işte o zaman daha iyi anlamıştım,Cumhuriyetin öğretmenleri:
Bayram Güzeldere,Kemal Şivahanlıoğlu,Hayrettin Avcı,Rıfat Karalar,Osman Artıkaslan,Muhittin Şeyda,Beyler Şeyda,Mehmet Alkan, Kazım Durak, Turan Kılıç gibi öğretmenlerim öğrencilerine Atatürk ATATÜRK İlke ve İnkılaplarına sahip çıkarak bu vatana hizmet etmek en büyük görevlerinin olduğunu kulakları küpe yapmak olduklarıdır.
Bizler o neslin bilgisayar görmeden ,cep telefonuyla oynamadan ama çok okuyan nesilleri olarak yetiştik. 
onun içindir ki diyorum ki :
0kuma yazmayı bana öğreten ilkokul öğretmenim babam merhum Müslim Akbulut ve ebediyete intikal etmiş Cumhuriyetimizin 
güzide öğretmenlerini saygı ve minnetle anarken bu günün tüm genç ve idealist genç öğretmenlere başarı getirmesini diliyorum.Bu yazı 640 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI