Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
21 MART TÜRK'ÜN BAYRAMI NEVRUZ
Tarih: 23-03-2020 08:06:00 Güncelleme: 23-03-2020 08:06:00


Türk milleti için ülkemizin içinde bulunduğu durum malum...
Elimizden alınanlar, ulaşamadıklarımız da malum...
Türk milletinin her geçen gün damarlarımızdaki asil kanı şırınga ile çekip, yerine bambaşka kültürlerin uyuşturucuları enjekte edildiği basın yayın ve televizyonlardan halkı başkalaştırmaya ve dejenere etmeye yapılan programlarla halkı örf adet ve geleneklerinden uzaklaştırmaya çok büyük gayret gösterildiği kesindir.
Korona virüs illetinin ışığında bugün Nevruz Bayramını kutluyoruz baharın müjdecisi toprağın uyanışı çicek kokularının içimize işlediği Türk'ün yeni yıl başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
KISACA NEVRUZ HAKKINDA BİLGİ EDİNELİM.
Türk tarihinde ve Türk dünyasında ULU KÜN, TENGRİ TOY, ERGENEKÜN, YENGİ KÜN, ÇAĞAN, BOZKURT, TEZE YIL, ŞAGAA, GUTAN, YILGAYAK, SABAN TOY, CIL SIRTI, MEREKE, İLK YAZ, BAŞ BAHAR, YAZ BAŞ, BABA MARTA, CILGAYAK, EKİN BAYRAMI, ÇILPAZI, MEYRAM, ISTAH, KÖKLÜ MARTA, GÜN SIRTI, NAURUS, NORUS, NAVRUZ ve NEVRİS gibi isimlerlerle bilinen,  SULTAN NEVRUZ'un; binlerce yıldır Türkler tarafından kutlanan ve tüm dünyaya Türkler tarafından yayılan bir kutlama ve kutsanma biçimi olduğu kesindir.
Türklerin tabiatın canlanması olarak kabul edildiği, inanç ve din anlayışı ve hayvancılığı merkez alan üretim biçimleri nedeniyle sürekli canlı ve tabiatın izinde göç eden bir toplum olarak, tabiatın uyanmaya başladığı 21 Mart tarihini kullandıkları takvim başlangıcı olarak kabul etmiştir.
Günümüzde Farsların ve Kürtlerin siyasallaştırdığı NEVRUZ'un, Türkler tarafından dünyaya bir kültür mirası olarak hediye edildiğini ve Türk Milleti açısından bu günün Tanrının kutsal günü olarak EN KUTLU GÜN  olduğudur.
Oysaki Türkler için yıl dönümü olarak kabul edildiği için Nevruz Türk kaynaklı bir doğa bayramıdır.
Hadi şimdi gelin bu bilgileri birleştirelim.
Bir.... Nevruz Türk kaynaklı bir doğa bayramdır. Biz de Türk'üz...
İki... Nevruz hayvancılıkla yakından ilgilidir. Türkiye'nin de en büyük geçim kaynaklarından biri tarım ve  hayvancılıktır.
Üç... Ve son olarak Nevruz, Japonya'dan Avrupa'ya kadar bilinen Türk milletinin dünyaya kazandırdığı büyük bir kutlamadır.
Şimdi gelelim olayların iç yüzüne yeni baştan söylüyorum. Ey Türk milleti artık  uyan,bu kutsal gün artık Türk'ün bayramı olarak kabul etseler de, ne yazık ki, bu Nevruz'da da muhtemelen oturup çaresizce bölücü hainler tarafından siyasal şov malzemesine dönüştürülen gösterileri, ellerindeki paçavralar ile Türk Bayrağını gölgelemeye kalkıştıkları ve soytarılıklarını umursama onlara güvenlik güçlerimiz gerekli cezalarını veriyor verecektirde.
Nerde Atatürk'ün kutladığı ve bizzat katıldığı ERGENEKON BAYRAMLARI, nerde günümüzün hain şovları...?
Sizce bir şeyler yapmanın ve kültürümüze sahip çıkmanın tam vakti değil mi  Neyi bekliyoruz  ? 
Hadi gelin Nevruz'un Ülkemiz  için her açıdan bereket demek olan nimetlerinden faydalanalım. Gelin, Türkler Nevruz'u  nasıl kutlarmış tüm dünyaya gösterelim. Ama ses yok... 
Çok mu zor ? 
Çok mu mantıksız ? 
Çok mu maliyetli ? 
Hayır.... 
Yıllardır kısır kent toplantılarından çıkaramadığınız  kahve köşelerinde kurtara kurtara bıkmadığımız ülkemizi Nevruz'un bereketli kucağında aydınlığa kavuşturabiliriz aslında... . 
Ülkemizin ve ilçemizin tarihinde, kültüründe, doğasında, kalbinde, yaşam biçiminde ve üretim kültüründe, kısacası her şeyinde Nevruz var. Neden göremiyoruz, neden duyamıyoruz ? Anlamak mümkün değil,oysa Nevruz Türk milletinin samimiyet sınavıdır.
Yazık çok yazık..!Bu yazı 4069 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI