Bugun...


Yalçın Akbulut

facebook-paylas
1000 YILLIK VATANI BÖLEMEZSİNİZ
Tarih: 26-10-2020 08:21:00 Güncelleme: 26-10-2020 08:21:00


Cumhuriyet 97 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere verdiği bağımsızlık ve özgürlüğümüzün 97.yılı maalesef pandemi yüzünden coşku ile kutlayamasakta kalbimizde ki Cumhuriyet ateşinin eslisinden daha güçlü olduğu inancını hiç kaybetmediğimizi görmekteyiz.Cumhuriyetin emekli bir öğretmeni olarak   ölünceye kadar Atatürk'ün emaneti ülkemizi kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza namus ve şeref sözü vererek tüm dünyaya bir kez daha haykırıyoruz..Sevr de Mondrosda yaptıklarınızı bugün yine uygulamaya çalışıtığınızın idraki içerisindeyiz.Fakat sizler Türk milletinden yediğiniz tokadı çok çabuk unutuyorsunuz.Bakın Azerbaycan ellerinden alınan Karabağı kahramaca savaşarak çapulcu Ermenilerden alarak orada yaşayan Türklerin özgürlüğünü verirken biz bir kere daha diyoruz ki bu topraklarda yaşayıp giderken Kars ve civar illerinde yaptığınız katliamları dedelerimzden dinleyerek sizlerin nasıl bir millet olduğu inancıyla yaşadık.Kars ve civarında yaptığınız insanlık  dışı  çoluk çocuk demeden işlediğiniz cinayetlerinizi unutmadık.
29 Ekim 1923 Atatürk ve arkadaşlarının bize armağan ettiği Cumhuriyettir.Halkımızın demokrasiyle yoğrulmasına şahit olduğumuz bu topluluk Türk halkının Cumhuriyetin bir erdem olduğu,Misa-ki Milli sınırlar içinde paylaşmak bizlere onur vermektedir. 29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet  ilan edildiği gündür. Bugün milli bir bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkulu törenlerle kutlamaktayız Cumhuriyet yurdumuz için en büyük kazançtır. Cumhuriyet bir erdemdir aynı zamanda çağdaşlığın göstergesi ve demokrasinin dayanağıdır. Cumhuriyet halk, birliktelik ve kardeşlik demektir… Daima ileri gitmek adil bir şekilde paylaşmak demektir. Yaşamın kendisine el uzatmaktır kardeşliğin nefesiyle. Ve demokrasiyle olgunlaşmaktır. Hak ve adaletin tesisidir. Acılara ve çekilen ızdıraba birlikte katlanmak ve mutluluklara birlikte gülmektir. Bağımsızlık savaşının meyvesidir.
Mutlakıyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurmaya başladılar ve yasa tasarısını hazırlardı. Fakat bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine ise Meşrutiyet dendi. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıydı. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edilmiştir. Bunlardan sonra ise üçüncü yönetim biçimi ülkemize Mustafa Kemal Atatürk tarafından getirilen cumhuriyet yönetimi olmuştur. Cumhuriyet'le birlikte egemenlik kayıtsız şartsız millete geçmiş, böylelikle millet kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- vasıtası ile kullanmaya başlamıştır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı bulunur. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri milleti adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerle birlikte seçtikleri yöneticilerini yine kendileri değiştirebilirler. Bu nedenle Türk halkına ve milletine en çok yaraşır yönetim biçimi Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi medeni memleketlerin kabul ettiği Cumhuriyet rejimi olmuştur.
Bizlere en büyük eserimdir dediği Cumhuriyetimizi hediye eden Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını ne kadar büyük bir minnettarlık ve saygıyla ansak da azdır. Ruhları şad olsun…Bu Cumhuriyet o kadar kolay kazanılmadı,daha delikanlı çağlarında ellerine silahları alan ana kuzuları düşmana göğüslerini siper etmediler mi?Damarlarında ki kan deli gibi akarken 1000 yıllık bu Türk vatanını bölmek isteyen gafillere karşı al bayrağın karşısında nöbet tutarak canlarını vermediler mi?
Unutmayın ki bu ülkenin koruyup ve kollanmasını sağlayan Mehmetçik yine vatanın dört bir sathında elinde silahıyla şehitlik rütbesine ulaşmak için bekliyor.Fakat bazı vatan hainleri üç beş çapulcu bu ülkeyi bölüp parçalayacağını sanıyor.Bu ülke bize Atatürk ve silah arkadaşlarının armağanıdır.Bu aziz vatanda en ufak çakıl taşından bir tanesini dahi almaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.Güneydoğu Anadolu'da buna teşebbüs eden vatan hainleri Türkiye Devletine baş kaldıran Fetö terör örgütünün militanları unutmayın imanlı ve inançlı vatan evlatları sizlere fırsat vermeyecektir.
Ne Mutlu Türk'üm Diyene.Bu yazı 587 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI