Bugun...


SEFA SALİM ÖRNEK

facebook-paylas
JEOTERMAL ENERJİ NEDİR?
Tarih: 19-03-2021 08:28:00 Güncelleme: 19-03-2021 08:28:00


Dünyada petrol, kömür, ve doğal gaz gibi fosil yakıt rezervlerinin hızlı bir şekilde tükenmesi, nüfusun artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynakları önem kazanmaktadır. Doğanın kendi bünyesinde bir döngü içinde devamlı olarak bulunan enerjiler yenilenebilir enerji olarak tanımlanmaktadır.
Jeotermal, kısaca toprak ısısı anlamına gelmekte olup , yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu sıcak su, buhar ve gazlardır. Basitçe dünyanın iç sıcaklığından türetilmiş güçtür. Dünyanın sıcaklığı derinlikle kademeli olarak artar ve merkezde 4200 ° C'ye ulaşır. Jeotermal kaynaklar yoğun olarak aktif kırık sistemleri ile volkanik ve magmatik birimlerin etrafında oluşmaktadır.
Jeotermal enerji sıcaklığına bağlı olarak başta elektrik üretimi olmak üzere, konut ısıtması, sera ısıtması, termal turizm-tedavi ve endüstride bir çok alanda kullanılmaktadır.
Ülkemizin jeotermal enerji potansiyeli 31.500 MWt olarak ifade edilmektedir. Türkiye bu potansiyeliyle dünyada yedinci Avrupa'da ise birinci sıradadır. Jeotermal kaynakların toplam elektrik üretimindeki payı 2020 sonu itibariyle yüzde 3 civarındadır. Sayıları 64'e ulaşan jeotermal enerji santralleriyle kurulu kapasite 1600 Megavata ulaşmış olup jeotermal enerjide zenginlik bakımından ülkemizde Aydın, Denizli ve Manisa İlleri dikkat çekmektedir. Bu yazı 1081 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI