Bugun...“MEŞRU İŞ BIRAKMA HAKKIMIZI KULLANIYORUZ”

Hekim-sen, Tabib-sen ve Hekimbirliği Sendikaları Amasya’da ortak bir basın açıklamasında bulundular.

facebook-paylas
Tarih: 18-05-2022 09:21

“MEŞRU İŞ BIRAKMA HAKKIMIZI KULLANIYORUZ”

Hekim-sen,  Tabib-sen ve Hekimbirliği Sendikaları Amasya’da ortak bir basın açıklamasında bulundular.

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 3 sendika adına basın açıklaması yapan Dr Erhan Ahun şunları ifade etti; “Biz Hekimler olarak savaşta, salgında, her koşulda halkımızın yanında olmak için yıllardır özveriyle çalışmaktayız. Aynı zamanda özlük haklarımızın kaybı, malpraktis davaları, uygunsuz çalışma koşulları, sözel, fiziki, psikolojik saldırıya uğramak ve hatta öldürülmek gibi problemler ile de uğraşmaktayız.

Hekimlerin giderek artan problemleri hekim kuruluşları ve sendikalar tarafından çeşitli mecralarda dile getirilmiş, problemlerden bahsedilmiş,  çözüm beklentileri anlatılmıştır.

Hekimler olarak öncelikli sorunlarımız arasındaki sağlıkta şiddet olayları ve malpraktis davalarına ilişkin olarak bakanlığımızın girişimleri neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde geçen hafta yasalaşan hususlar tüm tabipleri umutlandırmıştır. Ancak hekimler olarak en önemli sorunlar arasında gördüğümüz özlük haklarımızda ve mali imkanlarımızdaki gerilemeye yönelik bir düzenlemenin aradan geçen bu kadar zamana rağmen halen yapılmamış olması tüm meslektaşlarımızı ciddi şekilde artarak etkilemeye devam etmektedir.

Biz Hekimler,

•Hekime karşı işlenen şiddet olaylarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının (HAGB) uygulanmamasını ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi etkin tedbirler alınmasını bekliyoruz.

•İnsanca yaşamamızı sağlayacak, emekliliğimize yansıyan, performansa dayalı olmayan, güvenceli temel bir maaş talep ediyoruz.

•Halkımıza doğru tanı koymak için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırabilmek istiyoruz.

•Hastaların aylarca randevu sırası beklemediği, sağlıklı uygulanabilir bir sevk zinciri istiyoruz.

•Malpraktis davalarında tamamen devlet korumasına girmeyi ve Hekimlerin malpraktis dosyaları hakkında karar verecek kurulun tamamına yakınının bağımsız Hekimlerden oluşmasını istiyoruz. Hekimlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre değil, bizlerin de görüşü alınarak çıkarılacak Hekimlik Kanunu’na tabi olmasını talep ediyoruz.

Diğer memurlar gibi Hekimlerin de SABİM üzerinden şikayet edilmesini kabul etmiyoruz ve SABİM’in derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

•Artık zulme dönen geçici görevlendirmelerin bitmesini, Hekimlerin güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz.

• Hekimlerimizin hak ettikleri maaşları almalarını ve 36 saat nöbet tutmak zorunda kalmayacakları daha  insani çalışma saatleri talep ediyoruz.

•TUS ve DUS'ta asistan Hekimlerin kaliteli eğitim alabilmeleri için belirlenen azami sayıların çok üzerinde kadro açılmamasını istiyoruz.

•Aile Hekimlerimizin koruyucu hekimlik hizmetini verebilmelerinin sağlanmasını, izin için vekalet bırakma sisteminin kaldırılmasını, ceza yönetmeliğinin iptal edilmesini, aile sağlığı merkezlerinde personel eksikliklerinin bir an önce çözülmesini, nüfustan bağımsız temel maaş verilmesini, kronik hastalık takip sisteminin iptal edilmesini, cari giderlerin enflasyon oranında revize edilmesini, hizmet binalarının kamu tarafından tahsis edilmesini, kamusal hizmet veren aile hekimliği merkezlerinin elektrik ve su gibi harcama kalemlerinin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.

•Diş Hekimlerimiz için; dört el kuralına uygun olarak yardımcı verilmesini, hastalara kaliteli malzemeler ile hizmet sunulmasının sağlanmasını, Diş Hekimlerimizin girişimsel işlemleri yapabilmeleri için yeterli zamana sahip olmalarını ve  bunun için de günde 10 MHRS dışında hasta bakılmamasını, acil statüsü olmayan Diş Hekimliği için 24 saat nöbet uygulamasının kaldırılmasını, birim performans katsayısının kaldırılarak temel maaş almalarını istiyoruz.

Bizler öldürülmemek, şiddete uğramamak, halkımıza hakkı ile sağlık hizmeti sunabilmek , geçim derdine düşmemek, ömür boyu çalışsak da ödeyemeyeceğimiz tazminatlar ile karşılaşmamak ve emekliliğimizde ek iş yapmadan rahatça geçinebileceğimiz bir maaş alabilmek adına, yetkililerin müjde verme tarihleri olan 1 Aralık 2021 den itibaren taleplerimiz yönünde herhangi bir kararın  şu ana kadar icraata geçirilmediğini görmemiz nedeniyle anayasal dayanağı olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz.
Bu haber 153 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI