Bugun...IPARD2 3. ÇAĞRI İLANI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Amasya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen IPARD2 3. Çağrı İlanı Bilgilendirme Toplantısına katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 25-01-2018 08:57

IPARD2 3. ÇAĞRI İLANI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Amasya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen IPARD2 3. Çağrı İlanı Bilgilendirme Toplantısına katıldı.

Toplantıya Valimizin yanı sıra, TKDK İl Koordinatörü Cengiz DİKİCİ, kurum müdürleri ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.
 Program tanım videosunun izlenmesiyle başladı.
 Açılış konuşmasının yapan TKDK İl Koordinatörü Cengiz DİKİCİ, programla ilgili değerlendirmelerde bulunup ilgilerinden ve sorunların çözümüne verdikleri desteklerden ötürü kurum müdürlerine ayrı ayrı teşekkür ettiğini ifade etti.
 Programla ilgili değerlendirmelerde bulunan Valimiz Dr. Osman VAROL, “TKDK'mızın başlattığı bir hibe programının tanıtım toplantısında bir araya gelmiş bulunuyoruz. IPARD2'nin ne olduğunu söyleyerek konuya başlamak lazım. IPARD'ı basitçe bölgesel gelişimin sağlanması için Avrupa Birliği katılım öncesi yardım enstrümanları diye çevirebiliriz. Yani Avrupa Birliğine aday ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çeşitli alanlarda ortaklığa, üyeliğe hazırlanmak için Avrupa Birliğinden istifade ettiği fonların bir şekilde ülke içerisinde kullandırılmasını sağlayan mekanizmalar bunlar. IPARD dediğimiz bunun bölgesel kalkınmayla ilgili olan kalemi. Bu program, Türkiye'de gerçekten çok ciddi, yüksek bir başarı oranıyla uygulanmakta olan bir programdır. Bu programın yürütülmesi için de ülkemizde TKDK oluşturuldu. TKDK, ciddi performans gösteren yüksek başarı oranıyla çalışan bir kurum.  TKDK çalışmalarını yaparken bunları çok ciddi proje sürecinden geçiriyor, profesyonel projeler hazırlanıyor ve uzman değerlendiriciler tarafından değerlendiriliyor. Daha sonra bunlardan uygun görünenlere çok sıkı bir finansman programı uygulanıyor. Proje tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra da belirli bir süre kurum denetimi altında çok ciddi iş planları yaparak uygulamada sürekli olarak izleniyor. Ülkemizde çok çeşitli hibe programları uygulandı. Türkiye'nin her tarafında TKDK vesilesiyle hayata geçen projelerin başarı oranı çok yüksek, sürdürülebilirlikleri gerçekten çok başarılı. Ayrılan kaynakların sektörlerde gerçekten faydalanılarak doğrudan faaliyette olduğunu görmek mümkün. 
 Kırsal kalkınmadan bahsedince aklımıza çoğunlukla tarımsal faaliyet geliyor. Fakat bu aynı zamanda kırsal alandaki turizm faaliyetlerini de kapsayan bir program. Tarıma dayalı sanayiyi de teşvik eden bir sistem. Bu anlamda ilimizin çok ciddi potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. İlimiz, TKDK'nın ilk örgütlendiği illerden bir tanesi. Birçok proje TKDK ile başarı düzeyi yüksek bir şekilde uygulanıyor. Ben bu programda da benzer bir başarı göstereceğimizi düşünüyorum. İlimizin hayvancılıkla ve tarımla ilgili çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Özellikle 5-6 üründe çok ciddi üretim potansiyeline sahibiz. Kırsal turizmde de yapabileceğimiz çok şey var. İlimizin merkezi ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi.
Amasya olarak bu programdan maksimum düzeyde istifade edebilmek için gereken her şeye sahibiz. Hem çok ciddi bir potansiyelimiz var hem de sizlere yardımcı olmak için hazır bekleyen tecrübeli bir kuruluşumuz var. Bunları doğru değerlendirerek bu programın sonucunda başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum. İnşallah bu program hayırlara vesile olur. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.
 Valimizin değerlendirmelerinin ardından TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD2 3. Çağrı İlanı Bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.
 Katılımcılar tarafından sorulan soruların TKDK İl Koordinatörlüğünce cevaplanmasının ardından toplantı sona erdi.

 
Bu haber 6222 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI