Bugun...AMASYA'DA FESTİVAL COŞKULU BAŞLADI

Amasya’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 22 Haziran 1919´da bağımsızlık yolunda verilen savaşta, Kurtuluş Savaşı´nın program taslağı, 'Cumhuriyet´in doğum belgesi´ olarak tanımlanan 'Amasya Genelgesi'nin yayınlanışının 103'ncü yıl dönümü haftasında düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında coşkulu bir şekilde başladı.

facebook-paylas
Tarih: 13-06-2022 09:42

AMASYA'DA FESTİVAL COŞKULU BAŞLADI

Amasya’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 22 Haziran 1919´da bağımsızlık yolunda verilen savaşta, Kurtuluş Savaşı´nın program taslağı, 'Cumhuriyet´in doğum belgesi´ olarak tanımlanan 'Amasya Genelgesi'nin yayınlanışının 103'ncü yıl dönümü haftasında düzenlenen Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında coşkulu bir şekilde başladı.

Atatürk'ün 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geldiğinde karşılandığı Cülüs Tepe mevkiinde temsili töreni yapıldı. Karşılama heyetinde bulunan Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi, "Paşam bütün Amasya emrinizdedir" sözleriyle Atatürk'ü karşıladı. Samsun'dan getirilen özel aracıyla konvoya öncülük eden Atatürk'ü ve beraberindekileri temsil eden oyuncuların peşinden Vali Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Garnizan Komutanı Piyade Albay Suat Kızılçelik, protokol üyeleri ile vatandaşların yer aldığı araçlarla Cülüs Tepe'den Yavuz Selim Meydanı'na kadar "Atatürk ve Bayrağa Saygı" konvoyu düzenlendi. Bursa Mehter takımın gösterisinin ardından Vali Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Piyade Albay Suat Kızılçelik ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, ebediyete intikal etmiş Tük büyükleri ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından anıt şeref defteri imzalandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol tarafından halka hitaben yaptığı konuşma yapıldı. Ardından yaşanan tarihi anlar Amasyalı tiyatrocular tarafından temsili olarak canlandırıldı.

‘AMASYALILARIN ONUR GÜNÜ KUTLU OLSUN’

Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise konuşmasında, “8500 yıllık tarihiyle, 14 uygarlığa ev sahipliği yapan Amasya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra, 20. yüzyılda üstlendiği çok önemli bir misyon ile tarihe adını bir kez daha altın harflerle yazdırmıştır.

1. Dünya Savaşının sonunda yenik sayılan devletler tarafında yer alan Osmanlı İmparatorluğu’nun, 30 Ekim 1918’de imzalamak zorunda bırakıldığı Mondros Ateşkes Antlaşması nedeniyle, vatanımızın dört bir yanı itilaf devletleri tarafından işgale uğramıştı. 

Anadolu Coğrafyasında bu vahim tablo yaşanırken, tek kurtuluş yolunun milletimizin katılımıyla başlayacak bir mücadele hareketinde olduğunu bilen Mustafa Kemal, milli egemenliğe dayalı bir Devlet kurmanın zaruret haline geldiğinin de bilincindeydi.

Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı mücadelesi, 12 Haziran 1919’da halkın büyük bir coşkuyla ve sevgi gösterileriyle karşılandığı Amasya’da devam etmiştir.

14 Haziran’da Mustafa Kemal Paşa’nın isteği ile Amasya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur.

22 Haziran 1919’da yayımlanan Amasya Tamiminde ise; vatanın bütünlüğünün, milletin bağımsızlığının tehlikede olduğu vurgulanarak, milletin ahvalini göz önünde tutmak ve haklarını dile getirip bütün dünyaya duyurmak için her türlü etkiden ve denetimden uzak, milli bir kurulun varlığının milli mücadelenin mihenk taşı olacağı belirtilmiş ve Sivas’ta bir kongrenin tez elden toplanması kararlaştırılmıştır.

22 Haziran 1919’a gelindiğinde, Türk Milletinin asla esaret altında yaşamayacağını vurgulayan ve Milli Mücadele Hareketinin temel esaslarını belirleyen Amasya Tamimi tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Amasya Tamimi bu yönleriyle, aynı zamanda Kuvay-i Milliye hareketinin yurt geneline yayılmasını sağlayan çalışmaların başlangıcı ve milli egemenliğe dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin doğum belgesidir.

Mustafa Kemal, Amasya’da kaldığı süre içerisinde ayrıca; Samsun ve Amasya’dan başlayarak, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile yurt geneline yayılan Kuvay-i Milliye hareketinin ve kurtuluş mücadelesinin plan ve programlarını yapmış, Amasya Tamimi’nin özünü ifade eden ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ sözüyle de yurt genelindeki halkımızın düşmanla mücadelesinde, olağanüstü bir heves ve heyecan kazanmasını sağlamıştır.

Mustafa Kemal Paşa’nın milli mücadele hareketini halka emanet ettiği yer Amasya, bunun kararı ise Amasya Tamimidir. Ulusal kurtuluşa, TBMM’nin kurulmasına ve Cumhuriyetin İlanına giden yolun başlangıç noktası ve deklarasyonu Amasya Tamimidir.

Amasya, bu yönüyle Atatürk’ün de dediği gibi “İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde daima ehemmiyetini muhafaza edecek bir mevkii ihraz eylemiştir.” Bu önemli tarihi olaya ev sahipliği yapmak Amasyalılar için ayrıca bir onur vesilesidir.

Aradan geçen 103 yılın ardından Türkiye Cumhuriyeti, bugün bölgesinde ve dünyada söz sahibi olan, dünyanın 20 büyük ekonomisinden biridir.

Milli Mücadele’de bir örneğini gördüğümüz gibi, Ülkemizin bağımsızlığını ve yükselişini hazmedemeyen dahili ve harici şer odakları daima var olacaktır.

Ancak Güçlü Devletimiz ve Necip Milletimiz dün olduğu gibi bugün de bu şer odakları ile dışardaki destekçilerine hiçbir zaman fırsat vermeyecektir.

Sınırlarımızda kurulmak istenen terör devletine Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve İdlib Operasyonları ile dur diyen Türkiye Cumhuriyeti, son zamanlarda Kuzey Irak’ta, Akdeniz’de ve Ege’de, Ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunları da güçlü Devletiyle bozacaktır.

Bu noktada bizlere düşen görev milletçe birlik ve beraberlik içerisinde olmak ve bizi bölmek ve parçalamak isteyenlere fırsat vermemektir.

Sevgili gençlerimize düşen görev ise,  tarihimizden aldığımız ilham ile geçmişimizden ve geleneklerimizden kopmadan, güçlü ve kararlı adımlarla her alanda azimle çalışmak ve ecdadımıza layık bireyler olduğumuzu ispatlamaktır.

Gençliğimizin bunu başarabilecek güce ve inanç düzeyine sahip olduğuna yürekten inanıyorum.

Amasya Tamiminin 103. Yıl Dönümünü kutladığımız Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat etkinlikleri ile hem şanlı ecdadımızı ve o günlerde verilen destansı mücadeleyi anmayı, hem de halkımızın bu coşkuya ortak olmasını arzuluyoruz.

Bu kapsamda halkımızı 10 gün boyunca düzenlenecek birbirinden güzel etkinliklere katılmaya davet ederken, sözlerimin sonunda tüm Amasyalıların onur gününü bir kez daha kutlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Aziz Şehitlerimizi, kahraman Gazilerimizi ve Milli Mücadeleye tüm varlıklarıyla destek veren Amasyalıları rahmet ve şükranla anıyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” dedi.

12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kutlamaları her gün çeşitli etkinliklerle 22 Haziran tarihine kadar devam edecek.
Bu haber 181 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI