Bugun...AMASYA'DA EKMEK İSRAFININ ÖNÜNE GEÇTİK

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Amasya Şube Başkanı Murat Çeliksoy, göreve geldiği günden beri gerçekleştirdiği projelerle Amasya'da ekmek israfının büyük ölçüde önüne geçtiklerini söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 03-02-2018 08:46

AMASYA'DA EKMEK İSRAFININ ÖNÜNE GEÇTİK

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Amasya Şube Başkanı Murat Çeliksoy, göreve geldiği günden beri gerçekleştirdiği projelerle Amasya'da ekmek israfının büyük ölçüde önüne geçtiklerini söyledi. 
Amasya' da ve bölgede fırıncılar arasında yaşanan haksız rekabeti de sona erdirdikleini belirten Çeliksoy, gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
 “Amasya ve çevresinde yıllarca sürüp giden kanayan bir yara haline gelen haksız rekabeti Genel Başkanımız Murat Kavuncu ile 2011 yılında tanışmamızdan bu yana çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Fırıncı esnafına destek olduk ve TEÜF 'nu 51. Şubesini Amasya ya kazandırdık. O günden bu güne kadar geçen zamanda tüm fırıncılarımızı bir araya getirdik. Bölgemizde güzel gelişmeler oldu ve daha sonrasında bu kanayan yara olan haksız rekabetin önüne geçtik. Halen şu anda 250 gr ekmek 1 lira. Bir başka sorun haline gelen ekmek israfının da büyük oranda önünü geçtik. Amasya Belediyesi ve Başkanımızla ortak karar alıp fırınların kapasitesi kadar büfe sayısı oluşturduk. Bu da haliyle bayilerden gelen iade ekmeğin önüne geçti ve israfı bir nebze önlemiş olduk. Faaliyet gösteren ekmek fırınlarımızın bazılarına da eksik olan bayi anlamında büfelerini de zaman içerisinde çözüme kavuşturulacaktır. İsrafla ilgili olarak halkın bu konuda bilinçlendirilmesini Ekmek israfı ile ilgili seminerler vermeyi durumun ciddiyetini tüm halkımıza göstermemizi ve buna karşı önlem almaya bir şekilde bu durumu en aza indirmenin yollarını aramaktayız. Belediyemiz bununla ilgili bir takım çalışmalar yürütmüştür ekmek israf kutuları çeşitli afiş, broşürlerle halkı bilinçlendirmek sorunun önüne geçmeye çalışılmıştır güzel de sonuçlar alındığına inanıyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu konuyla ilgili çalışmalar yapmıştı.”
Hükümetin almış olduğu ekmek politikasını destekliyoruz
Hükümetin ekmek üretimi ve ekmek israfı konusundaki politikalarını desteklediklerini belirten Çeliksoy,
“Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak fırıncılarımız ve Türkiye genelindeki tüm teşkilatlarımızla hükümetin almış olduğu ekmek politikasını destekleme kararı aldık. Yaptığımız bir çalıştayda böyle bir karar çıktı.” diye konuştu. Türkiye genelinde ekmek üretiminin aynı gramajda ve aynı fiyatta olması gerektiğinin altını çizen Çeliksoy, “Biz tek fiyat uygulamasını istedik. Ekmek İstanbul'da 1 lira 25 kuruş ise Hakkari, Hatay, Çorum, Ordu'da da 1 lira 25 kuruş olsun, aynı fiyat olsun. En azından ekmek israfını önlemiş oluruz, karaborsayı önlemiş oluruz. Türkiye'nin her yerine tek fiyattan gitmiş olur. Aynı zamanda ekmek maliyetini de kontrol etmiş oluruz diye düşüyoruz bu konuyla ilgili devletimizin politikasını belirlemesini istiyoruz. İki yıl süren Ar-Ge çalışmamız neticesinde Türkiye'de günlük ortalama 120 milyon ekmek üretimi olduğunu tespit ettik. Bu rakamın da yüzde 10'u kadar ekmek israfımız var. Bu da 12 milyon ekmek eder. Bunun da yaklaşık 1,5 milyar dolar gibi bir rakama tekabül ettiğini gördük. Türkiye'deki ekmek israfından dolayı ülkemizin gayri safi milli hasılası, üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın cebinden çıkan para 1,5 milyar dolar. Bu parayı biz her gün çöpe atıyoruz. Bu rakamları ortaya koyduktan sonra 400 ilkokul yapacak parayı çöpe attığımızı, 500 kilometrelik bir otobanın çöpe gittiğini, 55 bin insanımızın sigortasının yatırılabileceğini tespit ettik. Bu çalışmalarda da meslektaşlarımın 4 milyon ekmeği israf ettiği söyleniliyor. Fırıncılar 4 milyon ekmeği israf etmiyor israf eden bizim vatandaşımızdır. Bunun sebebi de ekmek çok ucuz olduğundandır. Tüm meslektaşlarıma selam olsun bereketli bol kazançlar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Çeliksoy, vatandaştan tüketebilecekleri kadar ekmek almalarını ekmek israfına sebep olmamalarını istedi. 
Bu haber 8607 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI